iletişim, iletmek fiilinden türetilmiş bir kelime. iletmek kelimesi aktarmak, ulaştırmak, nakletmek anlamlarına geliyor. sonundaki -işim de bu işin karşılıklı olduğu manasına geliyor. iletken kelimesi de aynı kökenden geliyor. yani hepimiz iletkeniz aslında. panik yapmayın.

sadece iletmekle bitmiyor ama sayın abim. iletilen şeyin hem alıcı hem de verici tarafından anlaşılabildiği bir ortam olmazsa olmazlarımızdan.. duvara istediğimiz kadar sövelim, duvara anlatmakla aynı şey bi yerde..

bildiğimiz (bilmesek bile azıcık tahmin edebildiğimiz) kadarıyla insanların çevreyle iletişime geçebilmesine olanak tanıyan görsel, işitsel ve dokunsal olmak üzere 3 yol var. formülize etmek gerekirse;

g + i + d = iletişim
g + i = iletişim
g+ d = iletişim
i + d = iletişim
g = iletişim
i = iletişim
d = iletişim

amaan sana kalsa herşey iletişim demeyin. belki değildir ya hallalla.. neyse tüm duyuları kullanarak iletişime geçebildiğimiz gibi(mesela segx), sadece birini kullanarakta iletişime geçmemiz mümkün. gözlerinizi kapatın ve kulaklarınızı tıkayın. sonra etrafa dokunun.. yada kıçınızın üstünde kaykılın hafızlar. oluyo dimi?

şimdi kendi adımıza küçük ama insanlık adına büyük bir atalım ve en etkili iletişim yönteminden en etkisiz iletişim yöntemine doğru sıralayalım;

(g + i + d) > (g + i) veya (g+ d) veya (i + d) > (g) veya (i) veya (d)

görüldüğü gibi en etkilisi yine üçü bir arada çıktı. ikisi bir aradalar burun farkıyla ikinci, tek şekerliler de üçüncü oldu.

hüff amma saçmalamışım be. altı üstü otobüs yolculuğumdan bahsedecektim. efendim bugün yine A noktasından B noktasına doğru 100 km ortalama hızla gidiyoruz. derken mola verdik. yolculardan yaşını başını almış kelli felli bir amcamız gitmiş cips almış molada. çıkardı yolculuğun ortasında hatır hutur kemirmeye başladı. daha sonraki durduğumuz yerde bu sefer 3-5 yolcu daha cips almış. çıkardılar yine yolculuğun ortasında hatır hutur kemirmeye başladılar. virüs misali yayıldıkça yayıldılar, çoğaldıkça çoğaldılar. canları çekmiştir de ondan almışlardır diyebilirsiniz belki ama öyle bi yiyiş yok dünyada be yavrularım. o sesler aklıma geldikçe midem bulanıyor hala.. televizyon programlarının arasına gömmüşler cipsli subliminalleri.. her izleyen cips almaya koşturuyor..

teorikle uygulamayı yine birleştirememenin burukluğuyla papuy.