meraba sayın okuyucu, bugüne kadar ölmeden önce oynamamız gereken oyunlardan, girmemiz gereken sitelere kadar çok faideli bilgilerden bahsettiydim. dün başıma gelen bi olaydan sonra ölmeden önce yapılması gerekenlerin listelendiği son derece ciddi, bi o kadar da bilimsel bir yazı yazmaya karar verdim. zira ben böyle yaptım, ölmedim.

malumunuz türkiye'nin en bilimsel bilogu, en bilimsel bilog yazarı ve en popiler bilog yazarı kategorilerinde oscar'a aday gösterilme ihtimalim var. tabi bunlardan sizin haberiniz yok amma bana gelen meyillerde tam olarak böyle laflar sokuluyor.

iveet.. yine bilimsel bir yazı, yine ben. interneti bilgi edinmek için kullanır olduğumdan beri çok bilimsel adımlar attım, çok bilimsel adım atanlar gördüm. her oturuşumda bi makale çıkarasım, akademik yayınlarda yayınlanasım geliyor amma o kadar torpil bulamadım henüz. inşallah bi gün dayımın oğlu devlet kademesinde yüksek bi yerlere gelirse, o zaman beni profösör yapacak. sanırım yine konudan uzaklaştım, yine sapıttırdım. kusra kalmayın gari.

bu arada dün başıma gelen olayı yazmadan da edemeyecem. bi arkadaşımlan beraber bi yerde oturuyoz. bi yer diyince hemen gaave'de oturduğumu sanmayın, çok fena şaşırtırım aklınız almaz. bi alışveriş merkezinin en üst katındaki cafelerden birinde oturuyoz. dadlı dadlı, tatlılarımızı yeyor, sohbet mahabbet edeyor iken birinin bağırarak bize doğru yaklaştığını gördüm. ilk aklıma gelen, polislerin sıradan kimlik kontrolü oldu amma durumlar hiçte öyle değilmiş. meğer alışveriş merkezinin alt katlarından birinde yangın çıkmış ve her an patlayabilir durumda tatlılarımızı yeyormuşuz. durumu anladıktan sonra hemen bi kalktık, dooğruca çıkışa doğru yöneldik. işte tam burda benim kafamda şimşekler çaktı.. bilimsel bir araştırma yapmam lazımdı. hatta yaptığım araştırmayı isviçreli bilimadamlarına onaylattırmam lazımdı ki güvenilir olsun. ve......

hamdi vizyonuyok, ölmeden önce yapmanız gereken hakikatleri dilbilgisi kurallarına dikkat ederekten sunmaktan gurur duyar.

panik yapmayın -
öleceğinizden emin olsanız bile panik yapmayın. öleceğiniz varsa zaten kurtuluşunuz yok. hem ilk defa ölen kişi de siz olmayacaksınız. onunçün yapmayın, etmeyin, sakin olun!

yavaşça ayağa kalkın - panik yapmış olsanız bile aniden yerinizden fırlamayın. önce bi bacak bacak üstüne attıysanız, bacağınızı indirin. sonra oturduğunuz sandalyeyi geriye doğru itin. bi yerden destek alıp yavaşça ayağa kalkın.

kasaya doğru yönelin - tabi, ayağa kalkmışken kasaya uğramamak olmaz. kasaya doğru giderken, görevli hanımkızlarımıza dönüp ölmeden önce hesabı da ödeyelim bari diyin ve tepkilerini merak edin. büyük ihtimalle Allah korusun, olur mu öyle şey türü bir tepki alacaksınız ama gülmeyin. ayıp etmeyin.

hesabı ödeyin - olur da ölmezseniz, dükkan sahibinin arkanızdan hesabı da ödemeden gitti ibneler demesini istemezsiniz değil mi? böyle birşey denilmesini isterseniz ödemeyin, istemezseniz ödeyin. burasını yoruma açık bırakıyorum.

yürüyen merdivenlere yönelin - koca alışveriş merkezi patladı, patlayacak. arkanızda azrail'in nefes alıp verişini hissedebiliyorsunuz.. bi falsonuzu bekliyor.. ne kadar da heyecanlı. şimdi.. doğruca yürüyen merdivenlere binip, aheste aheste aşağı inin.

şaşırmayın - inerken yukarı katlardaki korkuluklara yaslanıp, sizin halinize gülenlere şaşırmayın. kendileri, altmışbeşinci boyutta yaşıyor olduklarından patlamadan etkilenmeyeceklerdir. siz önünüze bakıp inmeye devam edin.

konuşmayın - alt katlara indikçe yoğun gaz kokusunun, ciğerlerinize doğru dolduğunu hissedeceksiniz. konuştukça batarsınız, ben diyiviriyim. sonra vay ben zehirlendim, vay ben öldüm diye bana gelmeyin.

gülmeyin - her an ölebileceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurun. hiçkimse gülen bi yüz ifadesiyle ölmek istemez değil mi? cevabınız evetse müteşekkir.

meraklanmayın - alışveriş merkezinin kapısının önünde patlamayı beklemeyin. zira kapısının önünde meraklı kalabalığı göreceksiniz. siz onlara uymayın. onlara bişi olmaz, size olur mazallah.

şimdilik bu kadar sayın okuyucu. başka bir patlama tehlikesinde, başka bir alışveriş merkezinde tekrar görüşmek üzere.. esen kalın. ucuz atlattık ellam.