teknoim mimlemiş.. twitır'dan da haber salmış. mimlendiğimi görünce bi an korksam da, sonradan mimlenmenin ne demek olduğunu anladım ve rahatladım. meğer bi konumuz varmış ve bu konu hakkında fikir beyan edecekmişiz. sobeler gibim.

konumuz, özür dileyen ve özür bekleyen insanlar.

ben basit düşünmeyi pek severim. dallandırmadan budaklandırmadan.. tabi, bi soru bi cevap gitmek vazgeçilmezim.

özür niye dilenir?

benim bildiğim gezegende, insanlar hata yaparlarsa veya yaptıkları şeyin hata olduğunu düşünürlerse özür dilerler. eğer hata yapmadılarsa veya yaptıklarının hata olduğunu düşünmüyorlarsa özür dilemezler. tabi bunlar normal şartlar altında ve aklı selim insanların sergilediği türden davranışlar olsa gerek. sosyologlarıma bi sorayım yine de. belki yanlış biliyorumdur.

durduk yerden özür dilenir mi?

yine benim bildiğim gezegende, durduk yerden kimse kimseden özür dilemez. ama birileri yapmadığı birşeyi kabullenmişse durumlar değişir. pardon diye bir film vardı. serbest çağrışım filan oldum yine sanırım.

insanlar, yapmadıkları bir hatayı neden kabullensinler?

kendilerini, ait oldukları toplumdan soyutlamış, geçmişini unutmuş, yozlaşmış olabilirler. dolayısıyla aslında olmayan hatayı, kendi hataları olarak görmedikleri için rahatlıkla içinde bulundukları toplumun diğer bireyleri adına kabul etmişlerdir. bu kabullenmenin arkasında da birden çok sebep olabilir.

şimdi konuma döneyim.. birileri yapılmayan, olmamış bir hatayı kabullenip özür diliyor. bu birileri, kendilerine aydın diyen kesimden.. esas itibariyle, bir zamanların mandacılık/himayecilik fikirlerini savunan sözde aydınlardan hiçbir farkları yok. kendilerini düşün adamı olarak kabul eden bu kesimin özür dileyerek neyi amaçladığını anlayabilmekte zor..

olayın hukuki boyutu da var tabii ki. hukuk danışmanlarımdan öğrendiğime göre; sözde ermeni soykırımındaki sözde kısmını kullanmamak dahi suç olduğuna göre, böyle bir oluşuma destek vererek, olmayan birşeyi kabullenip üstüne özür dilemekte suç olsa gerek. ama bu aydınlara birşey olmaz tabii ki..

bir de özür bekleyen kesimimiz var. etkiye tepki gibi açılmış bir site. bu siteninde amaç kısmı pek garip;

buradaki amaç ise diğer görüşü benimsemiş insanların sözlerinde ne kadar samimi olduğunu görmektir. eğer ermenilerden, geçmişte yaşanan olaylardan ötürü özür dilenecekse, neden Türkler de özür beklemesin?
bunlarda yapılmamış birşey için özür dilenmesini kabullenmişler de, aynı şekilde özür bekliyorlarmış gibi birşey yazmışlar. yani özür dileyenlerin yaptığı şey sanki çok normal birşey.. ben anlamadım hangisi türk hangisi yabancı? ama eğer bir tercih yapmam gerekiyorsa, ben özür bekleyen taraftayım.

muhtemelen, bu siteleri açan kişi veya kişiler aynı şirketin mensuplarıdır ve kamuoyu yoklaması yapıyorlardır.. veya bizi birşeylere hazırlıyorlar. veya ortamı yumuşatıyorlar.. bilemedim şimdi..

bu mimleme olaylarında paslaşmak adettenmiş. bende kimi seçtim pikaçu diyeyim ve seçemeyeyim. bi sürü pikaçu olunca seçmesi de zor oluyor. eğer bu mimi isteyen olursa yorum olaraktan yazsın. ben izin verdikten sonra da gönül rahatlığıylada yazısını yazsın. teşkürler.