okey, tavla falan filan gibi demode oyunları sıralayacağımı düşünüyorsanız yanılırsınız. yeri geldiğinde gaave'ye de giderim amma bilgisayar oyunlarını da ihmal etmem haddı zatında.

herkeşe tavsiye ederim birbirinden güzel oyunlardan bahsedecem. hamdi ne anlarmış oyundan demeyin. senelerimi verdim ben bu oyunlara.. isterim ki herkes versin. herkeş karakter açsın, aga party pls desin, item toplasın, dupe yapsın, küfür etsin, eğlensin.. lafı fazlaca uzatmaya doğru saçmalamaya başladığımın farkındayım. oyunlarımıza geçelim.

oyunlarımıza geçmeden önce bu oyunların herbirinin ortak özelliğinden bahsetmek isterim. bu oyunlar online olarak oynanan yani internete bağlanıpta oynanan türden oyunlar.. oyunlarda kendinize ait bi hayvan seçip geliştirirsiniz. level atlatırsınız, ecnebicesi item olan eşyalarla donatırsınız. en güçlü hayvan benim hayvan mottosuylan yerleri gökleri inletmeye çalışırsınız. bu kadar bilgi şimdilik yeter. oynadıkça sizde anlayacaksınız ki, naaağğdar karışık naaağğdar gözel oyunlarmış. ne zaman yeni bişeyini öğrenseniz, amerika'yı yeniden keşfetmiş kadar sevineceksiniz. şimdiden söyleyeyimde sonradan bu kadar şaşırabildiğinize şaşırmayın.


hamdi vizyonuyok alemin en güzel oyunlarını sunmaktan kıvanç duyar. bazen kıvançta bizi duyar amma karıştırmayın gari..


knight online - halk arasında naytonlayn diye bilinir. yurdum internet gaavelerinde oynanan en yaygın oyundur. hatta gaave'lerde premium muydu neydi paralı üyeliklerinden bile satılabilecek kadar yaygın ve genel kabul görmüş bi oyundur. grafikleri çok afedersiniz biskime benzemez ama biz çok severekten oynadık bu oyunu. belki de yokluktandı bilemedim şimdi ama süper oyundu. hele bi upgrade mevzu var ki günlerce gecelerce gafa yorduk. sonunda bi numarası olmadığını anladık. tamamen şansmış.

bunların sitelerinde bi listesi vardı. iyi hatırlarım o listeyi alaşağı edecem diye yapmadığımı komadıydım. listenin başınada benim hayvanın adını yazdırdım sonunda vesselam. o an anladım ki hayat ne tuhaf. şimdi naapcaz lan? dedim kendi kendime ve oyunda evlenip mutlu mesut bir hayat geçirmeye karar verdim. ama ilkel ve boktan bi oyun olduğundan olacak ki evlilik müessesesini koymamışlar. bende başlarım böyle oyuna dedim ve sattım hayvanımı.. evet evet sattım. bildiğin yetale hesabı. çok büyük bi sektör bu aslında. gittigidiyor'dan bi aratın bakalım knight online diye ne göreceksiniz. zenginseniz bu oyunda yapamayacağınız şey yok. ego mego hepisini parasını basaraktan tatmin edebilirsiniz. ama üzülmeyin, zengin değilsenizde ego mego tatmin edersiniz. her türlü çakallık mevcut. velhasılı kelam yine fazla uzattım, negzel bi oyun bu.. mutlaka deneyin. (unutmadan söyleyeyim; bu oyunu oynayan bi sürü çocuk var. çocuk dediğime göre 15 yaşından küçük olduklarını rahatlıkla anlayabildiniz sanırım. dolayısıyla ana avrat küfredilme olasılığınız yüksek bi oyun. teykitiyzi derdi perulu arkadaşlarım. ondan işte.)

world of warcraft - halk arasında wow diye bilinir. mmorpg oyunlarında nirvanaya ulaştığınızın göstergemsi bi oyundur. bu oyunu bi kere oynadıktan sonra diğer oyunlara hıh demekten kendinizi alamazsınız. accayip imba bi oyundur lan işte..

şindi bu oyuna başlaması bile bi mesele aslında. taa ordan gönülleri fethediyor. hayvan seçiminde bile kafa bi milyon olur. yanlış hayvan tercihi sonucunda 70-80 levellerden dönüp, huzur içinde oynayabileceğiniz hayvan arayışlarına girebilirsiniz. hayvan dediysek, oynadığınız karakter işte canım. naaağğdar geniş bi oyun olduğunu burdan anlayıvirin gari.. bi sürü sitesi bi sürü boku boyası vardır. hem oyun oynarsınız, hem genel kültürünüz artar. oyunu öğrenmek için bi sürü bişiler okumanız lazım gelir ve okuma alışkanlığı kazandırır. böyle nimetleri çok bu oyunun. oynadıkça faydalanırsınız.

tabi bu kadar geniş bi oyun olduğundan beleşe oynayabileceğiniz bi oyun değildir. her ay parasını verirsiniz, yeni peçi çıktığında diyenarların kapılarında kuyruğa girersiniz, her peçe üçyüsbeşyüs yetale yatırırsınız filan.. çok meşakkatli olduğu kadar, parasının hakkını veren bi oyundur. benim gibi işi gücü olmayan bi adam olursanız, üç ay boyunca hergün 18 saat oynayabilir, yemek yemeyi unutabilir, rejim yapabilirsiniz. evet evet keşke şişman olsaydım bak. naaağğdar kilo vermiştim lan şimdiye.. gerçi yine verdim ama işte öyle acayip bağlayıcı bi oyun bu. hatta ne iş görün yavrım diyenlere wow üzerine yüksek ihtisas yapıyom diyze diyip acayip havalanabilirsiniz..

asla ve katta oynadığınız süre boşa gitmez. sürekli bişeyler öğrenirsiniz.. ama bu öğrendikleriniz gerçek hayatta işinize yaramayabilir. onunçün devamlı oynanması gereken bi oyundur. ben devam edemedim ve edindiğim bilgiler bi yerlerimde patladı. oyunda bi hatuna aşık olduydum ama hatun bana aşık olmadıydı. bi gün yanına gittim, dedim lan sylvanas, durumlar beyle beyle.. var mısın yok musun dedim. cevap bile vermedi. bende bıraktım. şimdilerde nerde wow deseler, aklıma leydi sylvanasım gelir.

neyse doğru dürüst anlatamadım bile wow'u ama mutlaka oynayın oynattırın. on üzerinden çogiyi yanee.

5 oyun diye yazdıydım ama wow'u anlattıktan sonra öbürlerinden bahsedesim gelmedi. piyasada silkroad, cabal online, ragnarok online ve bilumum dandik mmorpg oyunu mevcut. keşke naytonlayndan önce wow'u yazsaydım bak, onu da yazmaya gerek kalmazdı. hadi görüşürük.