geçenlerde blogumu kapamışlar giremedim.. çok üzüldüm bu duruma. biraz sövdüm sonra oturup ağladım.. eski günlerimi düşünüp kendime geldim. meğersem bi benimkini kapamamışlar da, blogger denilen şeytan icadındaki bütün blogları kapamışlar. bende kendimi fasülyeden sayıp seviniyordum, sonunda beni de okuyan birileri var diye. olaylar digitürk isimli medya kuruluşunun mahkemeye başvurmasıyla başlamış. bence adamlar haklı ama bence değilse haksızmış. bence değilse olan taraftaki insanlar hedef seçiminde sıkıntı çekiyorlar sanırım.

meseleyi biraz daha genişletecek olursak bu olaylar 4 Mayıs 2007 tarihinde çıkarılan 5651 sayılı internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesine ilişkin kanunla başlıyor. kanunun amacı belli; internette işlenen suçlarla mücadele etmek ve ülkemizde bu alanda çıkarılmış ilk kanun. yani bazılarının dediği gibi bilişim alanını düzenleyen bir kanun bu.. ben ilk defa çıkarılan bir kanunun mükemmel olmasını bekleyemem. neyse konumuzun zaten internet alemindeki tepkilere bakınca bu kanunla pek bir ilgisi yok. konumuz neydi peki? hımm kanuni haklarını kullanarak mahkemeye dava açan bir kurum ve bu kanunları uygulayanlar.. yani bir günah keçisi seçmemiz gerekiyormuş bazılarına göre.. böylece yasama organımız bazı şeylerin değişmesi gerektiğini anlayabilirmiş ve bu şekilde üstesinden gelinecekmiş. devlet denilen şeyin androidler tarafından yönetildiğini, laftan anlamadığını ve ancak bu şekilde dikkatinin çekilebileceğini varsayarsak gayet mantıklı. evet evet çok mantıklı.

madem ki mantıklı bende kendimi bu topluluğa dahil ediyorum. uzun zamandır kendime bir sürü arıyordum zaten.. iyi oldu bu. sürü demişken aklıma geldi; ferrasini satan bilgeye göre insanlar bir sürüden ayrıldıkları zaman, başka bir sürüye dahil oluyorlarmış. yani bu sürü mantığı aslında bir kısır döngüymüş. bunlar benim görüşüm değil tabi, ben sürü mantığını severim.. hep böyle bi sürüye dahil olmak istemiştim ki bu sefer oldu gibi.

bakın herşeyimiz hazır zaten, biri çıkıp alın size mim diyor. siz de alıp o mimi hiç düşünmeden blogunuza kopyalayıp yapıştırıyorsunuz. bu kadar basit. böylesi güzel bir sürüyü her zaman bulamazsınız!

Sayın Digiturk PR ya da “ANTIFRAUD” Departmanı Yetkilisi,

(tabii eğer hala işten kovulmadıysanız ;) )

Ticari kaygınız nedeniyle istemeden ve farkında olmadan pek çok blog yazarının kişisel özgürlüğünü elinden aldınız.

Bunun beklenen sonucu olarak, an itibariyle, pek çok blog yazarı hem ailelerinin hem de dostlarının Digiturk aboneliklerini iptal ettirmeyi düşünüyor.

Müşteri kitlenizin en üst tabakasında yer alan, sinema paketleri ve yabancı dil kanallarının izleyicilerinin aynı zamanda Türkiye’de en aktif blog kullanıcıları olduğu gözünüzden kaçmaması gereken bir gerçek.

Marka imajınızın özellikle A+ grupta yerin dibine geçtiğinin ve geçmeye devam ettiğinin bilincinde olmalısınız.

Hatta zamanında, Danone‘nin kendi elinde olmadan içine düştüğü durumun İKİ MİLYON BLOGGER GÜCÜNDE daha kötü duruma, KENDİ ELLERİNİZ VE BECERİKSİZLİĞİNİZLE düşmüş olduğunuzun farkında olmalısınız.

Blogger altyapısının canlı ya da banttan yayın yapmaya olanak tanıyan imkan tanımadığı, üçüncü parti servislerden alınan embed kodlar kullanılarak başka bir servis üzerinden sağlanan içeriğe erişim sağlanması yoluyla dağıtıldığı, yani kendi sunucularında barındırmadığı herkes tarafından biliniyor. Buna rağmen Blogger.com’u engelleten güzide birimlerinizin başındakileri işten kovun bence. Bu işi bilen birilerini işe alın!

Eğer markanızı düşünüyorsanız, ve bu yaptıklarınızdan dolayı üzgünseniz size Sansüre Sansür hareketine ana sponsor olmayı öneririm.

Saygılarımla,

Bir Blog Yazarı

not:
Başlık hem SEO, hem de ironi amaçlıdır.

not 2:
Eğer şu an yasaklanmamış bir blogunuz varsa sizi de benzer bir çağrı yapmaya davet ediyorum (evet bu bir mimdir, ve bu yazıyı okuyan her blog yazarı bu mim’e davetlidir)

not 3:
Konu ile ilgili yorum ve düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağım.

not 4:
Blogunuzda bu konuyla ilgili tepkinizi belirmeye üşenmeyin (bkz: not 2)

not5:
Orjinal mim burada fikribol’da bulunmaktadır, ben biraz yorum kattım.